Ana Sayfa - Süreçler - yüz - Χειρουργικές Επεμβάσεις - Επεμβάσεις στα αυτιά - Otoplasti

Otoplasti

otoplasti kıbrıs | Kulağa yapılan plastik ameliyat

Kepçe kulaklar nelerdir?

Kepçe kulaklar, kulaklarla ilgili en sık bozukluklardır. Kepçe kulaklar, kulakların kafanın dışından çok fazla dışarı taşması olarak algılanan ve erkeklerde ve kadınlarda, oğlan çocuklarından ve kız çocuklarında birçok psikolojik problemlere sebep olabilen bir durumdur. Birçok insan saçları ile bunu kapatmak için farklı yollar bulmuşlardır ve onlar sahile gitmekten ve kulaklarını göstermekten dahi uzak dururlar. 

Otoplasti, (Kulağa yapılan plastik ameliyat) düzeltme tekniği için kullanılan bir terimdir. Kukalarının görünüşü ile ilgili problem yaşayan insanlar, algılanan önemi düzeltmek için en nihayetinde otoplasti ameliyatına başvurmaktadırlar. Pek çok cerrah tarafından yapılan rutin bir plastik cerrahi olarak kabul edilir.

Problem nedir?

Kepçe kulak ile ilgili temel problem anatomiktir. Özellikle, doğal bir kulakta, dış kulak kanalı ve iç kulak kanaları düzgün olmalı ve 90 °’lik bir formda olmalıdırlar. Kepçe kulaklarda bu açı tam belirlenmemiştir (90 °’den daha fazla) ve sıklıkla iç kulak kanalı yoktur, bu da kepçe kulak görüntüsü vermektedir. İkinci bir neden ise geniş ve derin konka varlığıdır, bundan dolayı kulak dışarı ve ileriye doğru itilmektedir. 

ear anatomy.gif

Hangi yaştan sonra kepçe kulağa sahip insanlar ameliyat olmalıdırlar?
Çocuklarda ameliyat, okul öncesi dönemlerde 5 - 6 yaşlarındayken yapılabilir. Bu da okulda alay konusu olması nedeniyle yaşanabilecek herhangi bir psikolojik travmanın önlenmesine yardımcı olur. Yetişkinlerde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. 

Ne çeşit anestezi kullanılır? 

Kulak ameliyatı lokal anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezi kulak içine enjekte edilir böylece kulak iki üç saate kadar uyuşur. Enjeksiyon sırasındaki ağrıyı azaltmak için çok ufak iğneler kullanılmaktadır. Böylece, otoplasti müdahale neredeyse ağrısız bir işlemdir denilebilir. 

Ancak, eğer hasta işbirliğine gelemiyorsa (genellikle 5 - 12 yaş arasındaki çocuklar) yatıştırma ve hatta genel anesteziye gerek duyulmaktadır. Otoplasti, ayakta tedavi olarak yapılabilmektedir. Bunun anlamı, plastik ameliyatın olduğu gün hastaneyi veya kliniği terk edebilirsiniz. 

Hangi teknik kullanılmaktadır?

Pek çok varyasyonla bir sürü teknik kullanılabilir. Düzeltme, sadece dikişler ile, kıkırdağın alınması ile, kıkırdağın inceltilmesi veya çizilmesi ile veya yukarıdakilerin tümünün farklı kombinasyonları gerçekleştirilebilir. 

otoplasty cyprus.jpg

Müdahale derinliğinin arttığı tekniklerde, daha fazla komplikasyon riski olduğunun farkında olmalısınız. Bu bilimsel olarak kurulmamıştır, bir tekniğin diğerlerinden üstün olması uzun süreli kullanımın sonuçları ile alakalıdır. Bundan dolayı, problem çözmeye yönelik olarak her zaman dikişlerle (en az müdahale derinliği) girişim yapılır ve sadece bazı özel durumlarda kaldırma veya kıkırdak çiziği denenir. 

Kıbrıs’ta ofiste, lokal anestezi altında Otoplasti’nin toplam tutarı 1400 - 1500 Euro arasındadır. 

ear_plastic_surgery_cyprus.jpg
Created by fosetico. Powered by CloudCMS®.