Ana Sayfa - Süreçler - yüz - Χειρουργικές Επεμβάσεις - Ρινοπλαστική | Πλαστκή μύτης - Burun Estetiği Teknikleri

Burun Estetiği Teknikleri

Burun erişimi:

Plastik cerrahi sırasında, burun içindeki erişim ya açık rinoplasti tekniği yada kapalı rinoplasti tekniği ile, güvence altına alınmıştır.

nose job cosmetic cyprus.jpg

Bir açık rinoplastinin belirgin özelliği, kesiler burun içinde, burun deliklerinin dış kısmına yakın olmaktadır, ve başka bir kesi kolumella’da (iki burun delikleri arasında yer alan burun dikey bölüm) yapılmaktadır. Plastik cerrah bu kesiler sayesinde, hemen hemen tüm nazal iskelet etrafında doğrudan görülebilen bir görüntü ortaya çıkarabilmektedir. 

Dahası, iskelet düzeltme manevraları, özellikle burun implantlarının kullanılması gerektiğinde, büyük ölçüde kolaylaştırıldı, cerrahın iyi bir görüşü olduğunda çok daha kolay ve hassas bir işlem haline geldi. 

Burun işinin sonunda, kesilerin olduğu yerlere dikişler atılır. Bir süre sonra, burun içine yerleştirilen parçalar gözükmezken kolumella’daki kesiler genellikle çok iyi bir şekilde iyileşir, sonuç olarak kesiler oldukça zor görünür hale gelir. 

Kapalı rinoplasti’de, açık olana göre genellikle daha fazla kesi yapılır, ancak bu kesiler burunun içinde kalır. Bu kesiler aracılığı ile cerrah nazal iskeleti düzeltir. Görünürlük açık rinoplasti’ye kıyasla daha sınırlıdır ve bundan dolayı cerrah ağırlıklı olarak palplasyon aracılığı ile çalışmaktadır. 

Burada kesinlikle nazal iskeletin bölümlerinde bazı görünürlükler oluşur, ancak açıkçası bunlar açık rinoplastiye kıyasla oldukça sınırlıdır. Hatta, burun ucunun direk görünürlüğü oluşmamaktadır. Bu yöntemin avantajları ise operasyon süresi daha kısa, ameliyat sonrası ödem (şişlik) daha az ve açık rinoplasti sırasında kollumela’da meydana gelen ufak yara izleri yoktur. 

Daha önceki yıllarda rinoplasti daha çok problemlerin çözülmesi üzerine kurulmuştu, son zamanlarda ise bu felsefe değişti. Rinoplasti şimdi burunun yeniden yapılması ve tasarlanması temelleri üzerindedir. Bu duruma, kıkırdak ve fasya (bağ dokusunun bir parçası) ve burun deliklerinin kıkırdağının dikilmesi olan greftler kullanılmasına başlanarak ulaşılmıştır. Birçok plastik cerrahların açık rinoplasti için tercih nedeni budur, çünkü bu yöntem burun içinden daha çok görüntü sağlamakta, daha iyi manevra teknikleri sunmaktadır ve sonuç, kapalı rinoplasti kıyasla daha öngörülebilir olmaktadır. 

Plastik cerrah deriyi soyduktan sonra nazal iskeleti ortaya çıkartır ve onu şekillendirmeye başlar. Problemin kendisine bağlı olarak, uygun düzeltmeler, greftler kulanılarak yapılır. Bu greftler burunun başka bölümlerinden, genellikle burun direğinden alınan kıkırdaklardır. 

Ayrıca, düşük kıkırdakların bazı özelleştirilmiş tekniklerle dikilmesi, burun deliklerini biçimlendirebilir ve burun ucu, geniş burun ucunu daraltmak, burnun üst kısmını döndürmek yada burun deliklerini aşağıya almak için kullanılabilir. Bazen, bazı osteotomiler (burun kemik kırıkları) uygulaması gerekir böylece burun daha dar ve daha uyumlu görünür. 


Septoplasti:

Septoplasti, burun direğini düzeltme ameliyatıdır. Cerrah, burun direği kıkırdağını mukoza zarından ayırır. Daha sonra, burun direğini bağlandığı kemikten çıkarır. Bu ayırma işlemi, burun direğini yanlış pozisyonda tutan parçasını serbest bırakmaya yardım eder ve böylece doğru pozisyona kolaylıkla geçilir. Kıkırdağın veya kemiğin ufak bir parçası genellikle kaldırılır. Çoğu zamanlarda, yalnızca bu eylem yoluyla burun direğini doğru pozisyonuna getirebiliyoruz. Bazı zamanlarda, ileri başka işlemler uygulanmak zorunda kalınıyor. 

Rhinoplasty cyprus_66.jpg

Türbinoplasti:

Burunun içinde kıvrımlar olarak adlandırılan bazı yapılar bulunmaktadır. Bazı durumlarda, bu kıvrımlar hipertrofik olabilir ve nazal hava akışını engellerler. Bu durumlarda, kıvrımı azaltmak için çok farklı teknikler uygulanabilmektedir. Fazladan dikkat gereklidir çünkü kıvrımlar tamamen kaldırılırsa, bu ileride daha başka nefes alma problemlerine yol açar. 

Sonraki Sayfa
Created by fosetico. Powered by CloudCMS®.